Zobrazují se příspěvky se štítkemKdyž nemůžu spát. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemKdyž nemůžu spát. Zobrazit všechny příspěvky

23. dubna 2017

Když nemůžu spát #8

Zimní semestr mám za sebou, letní je v polovině...
- doma mi přibyli dva kluci: Edmund (alias Tesla) a Edison. Jsou to morčata.
- vybrala jsem jim novou krásnou klec.
- morče není hloupé a umí spoustu zajímavých věcí, třeba pochopit, že na záchůdku dostane odměnu, i když tam nevykoná žádnou potřebu, nebo že když se přiblížím ke kleci, tak patrně dostanou něco dobrého a rychle vybíhají, aby si mohli dát do nosu.

13. listopadu 2016

Když nemůžu spát #7

Ekonomie byla skvělá, navíc učitelka, kterou jsme měli, chce logické myšlení, a ne učit se všechno nazpaměť. To mi vyhovuje.
Co je problém, tak ta matematika. Celý život mi bylo vtloukáno do hlavy, že jsem na matematiku blbá, což mimochodem vyvrací psychologické testy, a tak nemám žádné středoškolské základy. Úspěšně jsem je vypustila z hlavy.
Získání zkoušky na konci letního semestru bude asi dost těžké. I když se snažím.
Nakonec jsem začala brát léky. Nechtěla jsem, držela jsem se hodně dlouho, chtěla jsem to zkusit jen terapiemi, ale nakonec jsem si o ně řekla sama. Kvůli dětem, aby nemusely koukat na zhroucenou matku. Kvůli sobě jsem absolvovala komplexní psychologické vyšetření a bylo mi řečeno, že jsem normální, jen se toho sešlo opravdu hodně + nějaká traumata + akcelerovaná osobnost. A už mi došla energie. Bojovala jsem moc dlouho a povzbuzovala lidi okolo sebe a chce se mi odpočívat. Takže terapie budou pokračovat, prášky nějakou dobu taky. 
Už se občas stává, že je mi fajn, nebo ono mi je docela fajn, jenom když se do něčeho pustím, tak to moc dlouho nevydržím. Jdu třeba vařit, uvařím, a musím si jít na chvíli lehnout. Nebo koukám do učebnic maximálně dvacet minut. Pak potřebuju přestávku.
Jenom s během to je jiné. Můžu běžet hodinu a je mi pořád dobře a můžu asi běžet ještě víc, jenom si nechci urvat někde nějaký sval nebo něco. Nic mě nebolí, nezadýchám se nijak, tempo 6 minut na kilometr je ideální. Mohla bych i zrychlit, ale zase se raději držím v bezpečí než riskovat něco zlého.
Necítím se stará, ale přece jen tělo má svoje limity. A budu ráda, až si hlava srovná, co potřebuje, až budu mít dost energie na normální život. I když ten můj už asi nikdy nebude normální. :-) Přitahuju příběhy. 
Začala jsem vzpomínat na dětství a docela mě překvapuje, že si něco pamatuju. Hodně let jsem si z dětství nepamatovala skoro nic. Nejvíc vzpomínám na babičku, na prázdniny u ní. Měla jsem ji velice ráda. Byla to taková malinkatá babička s kulatým snědým obličejem a bílými vlasy. Nosívala kytičkované zástěry a pořád nás překrmovala. :-) Pekla nejlepší buchty a vařila nejlepší jídla. Chutnalo mi u ní víc než doma. Ale to bylo babičkou… Taky sbírala diviznu a dovolovala mi spát s ní v posteli, i když jsem ji pokaždé ve spaní kopala a ona nemohla spát.
To byly moc pěkné zážitky.

4. listopadu 2016

Když nemůžu spát #6

Moje doktorka se mi snažila říct, že mám sledovat počasí, užít si kávu, vidět něco pěkného v maličkostech a tak. Abych nebyla tak smutná. Aby mi nebylo tak blbě, abych mohla vylézt z postele.
Jenže mě opravdu hodně bolí to, co se stalo teď. Když jsem přišla o manžela, tak jsem si myslela, že už nikdy nemůžu zažít lásku. Ale ten nový člověk mě k sobě připoutal, teď mě opoustil, a já cítím stejnou bolest, jako když umřel manžel. Prý jsem nic nezměnila. Cítím se, jako by vinu za rozchod hodil na mě a neřekl ani jeden chybný krok, který udělal on. A to se v partnerství nedělá. Takže se z toho chci dostat, ale neznamená to, že mě netrápí, že nikdy už neuvidím jeho děti a jeho. Že mě netrápí, že se cítím, jako by byl nespravedlivý vůči mě a že si dělá rychlé závěry, aniž si ověří, jak co doopravdy je. 
Ale to je můj pohled. On mi svůj nevysvětlil a ani to neudělá a to je jedna z forem, kterými mě trápil, přestože jsem mu říkala, že potřebuju komunikovat. 
Mrzí mě, že jsem se dostala tam, kde jsem. Kdybych jen tušila, co se z toho vyvine, ani bych do toho nešla. Hodně jsem přemýšlela, jestli do toho vztahu jít a protože vypadal rozumně, tak jsem to riskla. Nechci v tom zůstat, nechci se trápit, chci to mít za sebou. Ale nic nejde najednou. Teď jsem moc vděčná za antidepresiva, protože i přes ně se cítím blbě, ale aspoň nedělám hovadiny a vím, že si z deprese neublížím. 
Můj život je hrozně moc těžkej, jsem z něj unavená. Zažila jsem toho za pár let víc, než čtyři lidi dohromady.
Moc potřebuju odpočívat a mít klid a oporu. 
Modlím se, tak nějak po svém. Už dávno nepoužívám naučené modlitby a ani nevím, ke komu se obracím. Boha neznám, protože to, co jsem si kdysi myslela, že o něm vím, byly jen moje představy. Nevím, kdo to je, jaký je, co je pravda, co není pravda. Prý je pravda on. To se píše v Bibli, ale pravda jaká? I Bible byla psaná rukou člověka a lidé mají tendenci zkreslovat. 
Nevím, kdo je Bůh a jestli má plány. Jen vím o pár snech, které jsem měla a vím, že to nebyly moje sny. Byly jiné, byly divné. Byly jako z jiného světa. A taky tenkrát to setkání s borovicí, která byla zjizvená, ulámané větve, spoustu kořenů měla přerušených, rostla na holém kusu skály a přece byla zelená. Když jsem ji viděla, viděla jsem sebe. A to ještě můj manžel žil a netušila jsem, co nás a mě čeká.
Teď to vidím jasně. Jsem zlomená, nemám "čistou křesťanskou víru", netuším nic, nemůžu o sobě říct, že bych byla dobrý člověk, že jsem šťastná. Nemusím cítit emoci štěstí, stačil by mi klid, vyrovnanost. 
Prý si všechno moc beru. Možná.
Možná ano, ale dnes třeba zase nemůžu vylézt z postele, jenom ležím a přemýšlím a říkám si, abych na něj nemyslela, nemyslela na tu bolest, aby to už všechno skončilo a objevilo se něco hezkého.
Ano, mám děti, ale i to je těžké neustále být někomu oporou, když ji nikdo nedá mně. Sedm let se tu trápím, nemohl by s tím Bůh už přestat a dát mi něco jako milostivé léto?
Nechci už slyšet, že dělá všechno ve svém čase a z důvodů, které on chce a vidí, že jsou dobré a že má svůj plán. Chci, aby se se mnou podělil o ten plán, aby mi dal útěchu, aby mě zahrnul tou láskou, kterou sliboval. Aby mi dal ten pokoj a klid a jistotu, aby mě přestal zkoušet. Proč vlastně zkouší? Jestli ví, jak na tom jsem, tak ví, že jsem zlomená a že nemám chuť, energii, nemám dost sil a nemám kde a z čeho brát. Jestli je pravda, že víra je dar, tak ji ode mě nevzal, to je asi ten důvod, proč pořád na něj ještě myslím. A jestli mě zná a miluje a ví, kolik mám vlasů a ví, co je nejlepší, proč mě ještě nechá tak trápit? Kam se podělo jeho milosrdenství? Kam se poděla komunikace? Jestli je všemohoucí, nemusí se mnou mluvit skrz Bibli. Tu číst nemůžu, tam čtu jenom o tom, že jsem zlý a špatný člověk a že pro mě není místo v nebi. Proč si připadám, že s Bohem je to něco za něco? Budu dodržovat pravidla a pak to bude fajn. Sice ne úplně, ale jakž takž. 
Hrozně moc jsem se snažila, nemám odpovědi, mám otázky a některé otázky ani nedokážu formulovat. Zlobím se, zlobím se na sebe, na lidi, na Boha… Kdo je, proč si dovoluje zkoušet, co všechno ještě vydržím? Nechal mě tu samotnou a ano, dokázala jsem se postavit na vlastní nohy, ale nedal mi žádnou oporu. Opustila mě moje vlastní matka, opustili mě křesťané, co si říkali, že jsou přátelé. Když jsem potřebovala, aby mě drželi za ruku a plakali se mnou, mávali mi nad hlavou Biblí a obviňovali mě z nejrůznějších hříchů. 
Nechci být nevděčná, jenom vím, že jsem fakt už hodně na dně. Jsem ve stavu, kdy potřebuju vést za ruku…
Potřebuju mluvit, psát, potřebuju komunikovat, potřebuju vědět, že fakt nejsem sama. I když jsem.

21. října 2016

Když nemůžu spát #5

Vstala jsem, abych se umyla, nachystala si snídani, začala se učit němčinu a jela na vyšetření, které má prokázat, že nemám rakovinu. Nemám. Vím to, jenom lékaři zase plaší... jako vždycky.
Mám takový malinkatý kávovar, ani nevím, jak se přesně jmenuje. Připomíná mi roky strávené u rodičů, když si v podobném, ale větším, vařili kávu po nedělním obědě. Ten jejich býval červený a mám ho schovaný ve sklepě. Taková ta ošklivá oranžovo-červená socialistická barva s kytičkama.
Vzpomínky zůstaly.
Plynový hořák syčel, káva se vařila a k snídani jsem si rozmačkala banán s jogurtem a sypala do něj müsli (je bez cukru a peču si ho sama, včera jsem v záchvatu únavy snědla kousek štoly bohatě pocukrovatné bílým cukrem a žaludek mi vypaloval do břicha bolestivou díru)... Promíchávala  jsem müsli a po tolika letech, po tak strašně moc letech, jsem zjistila, že se na něj těším... Tuhle emoci neznám desetiletí, v té podobě, která přišla dneska s přípravou snídaně - normální čisté těšení se na něco... malinko se těším na svoje müsli s jogurtem a banánem...

19. října 2016

Když nemůžu spát #4

Zoufale se potřebuju vyspat. Čtyři hodiny za noc jsou málo, během dne se sotva vleču, nic nezabírá, usnula bych ve stoje… Snažím se to vydržet. Večer stěží udržím oči a sotva zhasnu světlo a chci spát, najednou se objeví někdo s vypínačem (možná spíš zapínačem) v mém mozku a rozsvítí. Blik! Budeme přemýšlet… 


  • jak by bylo fajn, kdyby ta pitomá lampa nesvítila přímo do ložnice…
  • proč mě budí budíky od sousedů od čtyř ráno?
  • mám si pustit nějakou uklidňující hudbu?
  • tak jo, pustím si ji…
  • do pytle, notebook se vybíjí.
  • kde mám nabíječku?
  • v kuchyni, no tak jo, mám pro ni jít?
  • nechce se mi. Ale půjdu.
  • Co si mám pustit? 
  • Moc to svítí…
  • No tak dobře, třeba soundtrack z Avatara… 
  • potřebuju spát, potřebuju spát, potřebuju spát…
  • zapomněla jsem Víťovi vyprat bundu
  • v kolik ráno mám vstát?
  • musím vůbec vstávat?
  • proč se myšlenky nemůžou automaticky zaznamenávat na papír?
  • kolik ovcí mám ještě počítat?
  • chci pryč, chci pryč, chci spát…
  • no tak ne, co mám ale dělat?
  • fuj, to je mi blbě, neměla jsem jíst tu štolu, když vím, že z pšenice je mi zle…
  • mám jít zvracet?
  • ne, zkusím to vydržet
  • vydrž, spi, spi, spi…
  • no tak ne, nespi, přemýšlej si, poslouchej…

18. října 2016

Když nemůžu spát #3

Když nemůžu v noci spát, myšlenky tečou kudy chtějí, nerespektují břehy, vylévají se do všech stran.
Dnešní noc mě napadalo, co bych napsala, kdybych věděla, že se ráno už neprobudím a je to jen jedna z úvah, určitě jich bude víc.

Přemýšlela jsem o chybách, křivdách, kterých jsem se dopustila na dětech a které zůstaly nezahojené. 
Přemýšlela jsem o hodinách a dnech, které jsem promarnila samotou a uzavřeností, místo abych byla se svými blízkými. 
Přemýšlela jsem nad odmítnutím, které jsem dala namísto přijetí. 
Přemýšlela jsem nad časem, který jsem věnovala práci místo radosti ze světa, ve kterém žiju.
Přemýšlela jsem nad zbytečnými hádkami, nad tvrdohlavostí…
Přemýšlela jsem nad tím, že můj manžel nestihl naučit našeho syna jezdit na kole, a na slzy, které nám tekly po tvářích, když už jsme tušili, že se to ani nikdy nestane.
Přemýšlela jsem nad tím, že bych ráda ležela na zelené louce, dívala se na nebe, poslouchala bzukot hmytu a cítila vůni lučních kytek…
Přemýšlela jsem nad nekonečným osvobozujícím během až na konec světa, poslouchala bych tlukot srdce…
Přemýšlela jsem, že úplně nejraději bych byla, kdyby mě milovaný objal a pevně držel v náručí…


16. října 2016

Když nemůžu spát #2

Kdo jste?

Odpovězte prvním slovem, které vás napadne. Zkuste si to, než budete pokračovat dál ve čtení…

Otázka padla jako ukázka nevinné hry v hodině angličtiny. 

Rychlé odpovědi některých studentů:

  • žena
  • zaměstnanec
  • matka
  • student
  • muž

Děsila jsem se, až přijde řada na mě. 

Kdo jsem?


Tyhle tři tečky jsou víc, než dokážu odpovědět. Nenapadlo mě vůbec nic… jen se mi v srdci vytvořila bolavá černá díra, zmatek a panika… nesmím to moc zkoumat, kdo jsem, nebo se dostanu do deprese, že nikam nepatřím, že nedokážu odpovědět na obyčejnou otázku.

Ještě v létě jsem říkala: Jsem odpovědí na Otázku života, vesmíru a vůbec a smála jsem se u toho… Možná bych to teď mohla zkusit i se slzavým údolím a nalepit si lísteček na zrcadlo:

JSI ODPOVĚDÍ NA OTÁZKU ŽIVOTA, VESMÍRU A VŮBEC… 

Důvod, proč jsem si tuhle odpověď na sebe tenkrát vztáhla, je jednoduchý. Přijdete na něj?

(Nebojte se napsat do komentářů.)

12. října 2016

Když nemůžu spát #1

Jo, lidi, asi jsem to dost posrala. Uvnitř sebe mám tolik nejistoty, že kdybych byla ve večerníčku o Rákosníčkovi, řekla bych, že je hustá tak, že by se dala krájet. 
Na tenké plátky a pak rozdávat sebejistým kolemjdoucím jako adrenalinový zážitek zasahující do všednosti jejich mrňavých životů. Ne že by ten můj byl něco velkýho. Naopak, pocity malosti a zbytečnosti, nedokonalosti a strachu mě tak ochromují, že si připadám jako vyvrhel a odpadek společnosti. 

Nejsem dost dobrý zaměstnanec:
  • nechci pracovat o víkendech a přesčasy každý den, které mi nikdo nezaplatí
  • nemám zájem používat vlastní telefon a vlastní auto bez nároku na náhradu pro výkon pracovních povinností
Nejsem dost dobrá sportovkyně:
  • uběhnu maximálně 10 km za hodinu a v závodech jsem byla čtvrtá a to jen z toho důvodu, že jsem nebyla schopná na krátké trase podat lepší výkon než 1 km těsně pod 5 minut. Bedna mě minula o jedno místo.
  • bolí mě záda, i když cvičím
  • nemám krásné ploché břicho, ale vytahanou kůži, strie a nejsem modelka
  • neběhám každý den
Nejsem dost dobrá matka: 
  • svému synovi jsem nebyla schopná řádně vysvětlit převody jednotek. Proč? Protože měsíce trvalo, než mi ukázal, v čem má problém. Jenže jsem si to nezjistila a nepomohla mu v tom včas. Dostal další čtyřku z fyziky.
  • když jsem ve stresu, jsem na něj nepříjemná. Snažila jsem se mu říct, ať na mě nemluví a nechá mě být, abych na něj nebyla hnusná. Chyba! Jsem přece matka a takhle se matky nechovají!
  • Neřekla jsem mu, že jsem odešla na pohotovost a nechala ho s nejistotou v prostředí, které mu bylo cizí. Další chyba, měl o mě strach. (A tyhle body mě opravdu mrzí, protože jsem mu ublížit nechtěla.)
Nejsem dost dobrá studentka:
  • základy středoškolské matematiky se mi jaksi vykouřily z hlavy a potřebuju doučování. V noci se mi zdá o sinech, cosinech, rozkladech kvadratických členů a vůbec mě straší funkce a jejich zápisy do grafů, protože mám pocit, že je nemůžu k ničemu praktickému využít a budu je potřebovat pro zápočet z matematiky
  • neumím německy a za pár týdnů mám získat zápočet, jak se k němu doberu, to ještě netuším
  • nejsem si jistá v angličtině (ano, knihu si přečtu a rozumím jí, ale "speaking terrifies me" a mluvím pak jak hotentot
  • odmítla jsem zaplatit za učebnice, které mi byly poslány barevně zaškrtané a dohaduji se s prodávající, že takovou cenu za takový stav prostě nezaplatím
Nejsem dost dobrá partnerka:
  • vyžaduju v komunikaci reakce a když je nemám, nejistota uvnitř roste a z mlhy, co by se dala krájet, se stává vysová zeď.
  • nejsem schopná odečítat z životních situací, co můj partner potřebuje, co má rád a jestli o mě stojí a chce mě vidět, chtěla bych to totiž slyšet na rovinu. On to má srovnané a jemu je to jasné. Já mám nejistotu. Ano, svět je v rovnováze a mně je z toho šoufl.
Nejsem dost dobrá dcera:
  • protože mám deprese, nemám moc energie na to, abych lidem dokazovala, že “na to mám”, že jsem veselá a že vlastně život je easy, protože ho zvládám levou zadní. Nezvládám. Matka mi řekla, že tomuhle oni říkali “mně se nechce” a že nemám důvod se takto cítit. A určitě na ty stavy, které jsem měla okolo puberty, o kterých jsem ji informovala až ve svých čtyřiceti, abych ji ušetřila bolesti, jsem neměla nárok, protože se o mě moc dobře starali a vše mi strkali pod nos a tudíž jsem jenom rozmazlená
  • ze zoufalosti jsem jí po třiceti letech řekla, proč mi bylo, jak mi bylo, proč trpím depresemi i teď, a matku to ranilo, protože zemřelý otec se bránit nemůže a já jí ho sesunula z piedestalu dokonalého partnera. Třicetileté tajemství teď ublížilo matce, která mi dvakrát položila telefon
  • Bránila jsem se názorům matky, obvinila mě z toho, že trpím bludy a že lžu. Není to poprvé v životě. Nejistota ve mně narostla do pevnosti atomového krytu, ze kterého volám: Pomoc, je tu někdo? Slyšíte mě?
Závěr: žádný nemám, jen se z těch sraček prostě potřebuju vypsat.


Jo a když mi napíšete, jak jsem mimo, pravděpodobně budete mít pravdu. A chcete něco vědět? Uvařím si na to třezalkový čaj. S lexaurinem se jděte bodnout!

KG
Používá technologii služby Blogger.
Rainbow runners © , All Rights Reserved. BLOG DESIGN BY Sadaf F K.